Manisa Laminant Lambiri

Manisa Laminant Lambiri

PARKE NEDİR?

          Parke yer döşemelerinde kullanılan en eski ahşap malzemelerdendir. Masif parke diye Bir şey duyacak olursanız aklınıza normal parke gelsin masif katı, saf anlamlarına gelir yani laminat parke gibi işlem görmemiş olduğundan bu tabir kullanılmaktadır. Parke 15-20 mm arası kalınlığa 20x60x300 mm gibi boyutlara sahiptir. Yapında çok dayanıklılığından dolayı gül ağacı , meşe, dişbudak ve gürgen gibi ağaçlar tercih edilir. Doğal olması onu sağlıklı ve uzun ömürlü bir malzeme olarak ön plana çıkarmaktadır. Uygulandığı yapılara estetik bir görünüm kazandırmasının yanında diğer malzemelere görede ısı ve ses yalıtımı çok daha iyidir. Eğer masif parke yaptırmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli hususlardan biride belirli aralıklarla cilalama işlemini yaptırmanızdır.

 

 LAMİNAT PARKE NEDİR?

          Sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıya laminat adı verilmektedir. Doğal bir malzeme değildir üzerine baskı yapıldığından dolayı farklı desenlere sahiptir. Arasında doğal ağaç yerine MDF ya da HDF kullanılmaktadır. Bu olayda maliyetini düşürmesi ve masif parke gibi vernik istememesinden dolayı çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Laminat parkenin avantajları kolay kolay çizilmez, sigara ateşi gibi ateşlere karşı dirençlidir, güneş ışınlarından dolayı rengi solmaz. Not : Bu son saydıklarım çin malı olmayan kaliteli malzemeyi baz alarak söylenmiştir ve banyo gibi ıslak zeminlere uygun değildir.

 

MDF VE HDF NEDİR?

          Orta yoğunlukta lif levhaların yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkal ile oluşan levhaya MDF deriz. HDF ise Yüksek yoğunlukta lif levhaların aynı işelem tabi tutulması ile meydana gelir.
LAMİNE PARKE NEDİR?

          Lamine kelimesi anlam olarak yapıştırma anlamına gelir. Genellikle 3 katmandan oluşan %100 doğal bir kaplama malzemesidir. Üst katmana 4 mm ağaç orta katmana 8 mm ağaç ve alt katmanada 2 mm ağaç malzemesi kullanılır. Masif parkeden pahalıdır çünkü üretim maliyeti daha fazladır.

 

 

LAMİNAT PARKE İLE LAMİNE PARKE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

          İkisinide yukarda tanımladık sanırım sizde aralarındaki farkı zaten anladınız ama yine terkrarlarsak bikere lamine parke %100 doğal bir malzemedir sadece işlem görmüştür bu iklimleme ve kurutma gibi işlemlerden sonra presslenmesi onu rutubete karşı daha dayanıklı hale getirir. Laminat parkede ise arada mdf kullanılır ve doğal bir malzeme değildir. Preslenmiş talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıdır.

Öne Çıkarılanlar

Manisa Membran Çeşitleri

Membran, yalıtım uygulamalarında kullanılan ve yalıtımın özünü oluşturan bir malzemedir. Bilin

Manisa Sineklik Sistemleri

Sineklik sistemleri, uçan veya yürüyen haşerelerin evinize girmesini engelleyen çevreci, ekon

Manisa Asma Tavan Çeşitleri

Asma tavanlar; genellikle ısı ve ses yalıtımı, estetik görünüm, tavanda oluşan deformeleri gidermek am

Yorumlar